Zarządzanie ekspatriantami
Transfer pracowników jest elementem każdej międzynarodowej organizacji. Szkolenia koncentrują się na zagadnieniach związanych z pozyskiwaniem odpowiednich kandydatów na ekspatriantów, ich przygotowaniem do wyjazdów zagranicznych, wsparciem podczas pobytu w krajach przyjmujących oraz repatriacją.
Szkolenia pomogą pracownikom rozwijać kompetencje kulturowe, dostarczą wiedzy o lokalnej kulturze biznesu, życiu społecznym, zagadnieniach praktycznych, a także pomogą w adaptacji kulturowej.
Zakres tematyczny szkoleń
Szczególna uwaga jest zwrócona na strategiczne kwestie związane z ekspatriacją, na relacje między centralą firmy i jej filiami oraz na rolę kształtowania funkcji personalnej w procesie obsługi misji zagranicznych ekspatriantów.
Zwracamy uwagę na wpływ czynników o charakterze osobistym i rodzinnym na skuteczność procesu zarządzania misjami zagranicznymi.
Świadomie prowadzony proces adaptacji umożliwia złagodzenie napięć wynikających z różnic w kontekstach pracy kraju pochodzenia i kraju goszczącego. Dlatego szczególna uwaga jest zwrócona na wyzwania i sposoby radzenia sobie z nimi.
Program rozpoczyna się na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem relokowanego do kraju pobytu. W pierwszym etapie, celem treningu relokacyjnego jest przygotowanie relokowanego do pracy w zagranicznym oddziale firmy, nauka umiejętności komunikacji z osobami z różnych kultur (ze szczególnym uwzględnieniem kultury biznesu Polski), zminimalizowanie szoku kulturowego oraz przygotowanie do aklimatyzacji w nowym miejscu pracy.
Jeśli relokacja obejmuje rodzinę to rekomendowane jest uczestnictwo członków rodziny w treningu relokacyjnym. Po przyjeździe relokowanego do Polski oferujemy opiekę na miejscu oraz wsparcie w codziennych sytuacjach.
W ramach treningu relokacyjnego oferujemy także wsparcie działu HR w przyjęciu relokowanego pracownika.